Νέα,11 Ιουλίου, 2024,

Ολοκλήρωση Εκπαιδευτικού Προγράμματος των Καθηγητών Επισιτιστικών Τεχνών του Intercollege στην Backaldrin, Αυστρία μέσω του Προγράμματος Erasmus+

Το Intercollege είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την επιτυχή ολοκλήρωση του άκρως ενημερωτικού και εκπαιδευτικού προγράμματος των καθηγητών των προγραμμάτων Επισιτιστικών Τεχνών στα κεντρικά γραφεία της Backaldrin στην Αυστρία. Η κινητικότητα υποστηρίχθηκε από την Angeo Cyprus και πραγματοποιήθηκε από τις 26 έως τις 30 Μαΐου 2024. Παρείχε στους καθηγητές μας ανεκτίμητες γνώσεις στις προχωρημένες τεχνικές αρτοποιίας και στις πλούσιες γαστρονομικές παραδόσεις της Αυστρίας.

Η πρώτη ημέρα ξεκίνησε με μεταφορά στο Άστεν για επίσκεψη στα κεντρικά γραφεία της Backaldrin. Οι δραστηριότητες περιελάμβαναν ξενάγηση στο PANEUM — Wunderkammer des Brotes, στα ερευνητικά αρτοποιεία και στο εργαστήριο ποιοτικού ελέγχου. Μετά από ένα γεύμα με παραδοσιακά αυστριακά φαγητά, οι καθηγητές συμμετείχαν σε πρακτικές συνεδρίες αρτοποιίας, συμπεριλαμβανομένων τεχνικών αργής ζύμωσης και ψησίματος χωρίς προθέρμανση. Η επόμενη ημέρα περιελάμβανε επίσκεψη στο διάσημο αρτοποιείο “Der Mann” στη Βιέννη για μια εκτενή ξενάγηση και εκπαιδευτική ενημέρωση.

Αυτή η εκπαίδευση ήταν μέρος των συνεχών προσπαθειών του Intercollege να παρέχει στους καθηγητές των προγραμμάτων Επισιτιστικών Τεχνών την υψηλότερη ποιότητα εκπαίδευσης και κατάρτισης. Η άμεση εμπειρία και οι γνώσεις που απέκτησαν οι καθηγητές μας κατά τη διάρκεια αυτού του ταξιδιού θα εμπλουτίσουν αναμφίβολα τα προγράμματα σπουδών μας και θα ωφελήσουν τους φοιτητές μας.

Εκφράζουμε τις θερμές μας ευχαριστίες στην Backaldrin Austria και στην Angeo Cyprus για την πραγματοποίηση αυτού του προγράμματος. Angela, η γενναιόδωρη φιλοξενία και η θετική σου στάση έκαναν τη διαμονή μας πραγματικά αξέχαστη. Τάσο, η αφοσίωσή σου και οι προσπάθειές σου για την υλοποίηση αυτού του έργου εκτιμώνται βαθύτατα. Η συμβολή σου είναι καθοριστική για την επιτυχία των Προγραμμάτων Επισιτιστικών Τεχνών του Intercollege και την ανάπτυξη μελλοντικών συνεργασιών.

Αυτό το εκπαιδευτικό πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε μέσω του Προγράμματος Erasmus+, το οποίο υποστηρίζει εκπαιδευτικές, κατάρτισης, νεολαίας και αθλητικές δραστηριότητες στην Ευρώπη. Το Πρόγραμμα Erasmus+ στοχεύει στην ενίσχυση των δεξιοτήτων και της απασχολησιμότητας των συμμετεχόντων και στην προώθηση της συνεργασίας και της καινοτομίας στην εκπαίδευση και την κατάρτιση.